WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başla

Gruba Bağlı İnsan Düşmanlığı – GMF

Gruba bağlı insan düşmanlığı

Gruba bağlı insan düşmanlığını farklı türlerde ayrımcılığın ortak çatısı olarak tanımlıyoruz. Bu ayrımcılık türlerinin ortak noktası; gruplar arasında eşitsizlik olması ve güçlü, baskın, hakim grupların diğerlerine nitelik atamasıdır. Bu nitelemeler bazı gruplar için kalıpyargılar üretirler. Kalıpyargılar insanları bireysel niteliklerinden soyutlar ve sadece o grubun üyesi olmak bakımından ayrıştırır.

Yani bir toplumdan insan olarak elde edebilecekleriniz sadece size değil aynı zamanda toplumun sizi nasıl gördüğüne de bağlıdır. Toplum tarafından nasıl görüldüğünüz ise güç, yasalar ve tarih ile yakından ilişkilidir. Aşağıda,  yazılardaki örnekler üzerinden ayrımcılık türlerini tanımaya başlayabilirsiniz. Anlamak tek başına panzehir değildir ama iyi bir başlangıçtır!

Gruppenbezogene Menschenfeindlichkeit

Als gruppenbezogene Menschenfeindlichkeit (GMF) bezeichnen wir unterschiedliche Formen von Diskriminierung. Was sie gemeinsam haben ist, dass Menschen Eigenschaften zugeschrieben werden, diese dann aufgrund dieser Eigenschaften in Gruppen eingeteilt werden und diesen Gruppen wiederum unterschiedliche Positionen in der Gesellschaft zugewiesen werden.

Was ich als Mensch in einer Gesellschaft erreichen kann hängt also nicht nur von mir ab, sondern auch davon wie mich die Gesellschaft sieht. Wie mich die Gesellschaft sieht steht in engem Zusammenhang mit Macht, Herrschaft und Geschichte. Wie das genau aussieht könnt ihr im Folgenden anhand einiger Beispiele sehen.

%d blogcu bunu beğendi: