WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başla

Ayrımcılık – Diskriminierung

Gruba bağlı insan düşmanlığı

Ayrımcılıkla bağlantılı olarak ‘Gruba Bağlı İnsan Düşmanlığı’ kavramı üzerine çalışıyoruz. Gruba bağlı insan düşmanlığını farklı türlerde ayrımcılığın ortak çatısı olarak tanımlıyoruz. Bu ayrımcılık türlerinin ortak noktası; gruplar arasında eşitsizlik olması ve güçlü, baskın, hakim grupların diğerlerine nitelik atamasıdır. Bu nitelemeler bazı gruplar için kalıpyargılar üretirler. Kalıpyargılar insanları bireysel niteliklerinden soyutlar ve sadece o grubun üyesi olmak bakımından ayrıştırır.

Yani bir toplumdan insan olarak elde edebilecekleriniz sadece size değil aynı zamanda toplumun sizi nasıl gördüğüne de bağlıdır. Toplum tarafından nasıl görüldüğünüz ise güç, yasalar ve tarih ile yakından ilişkilidir. Aşağıda,  yazılardaki örnekler üzerinden ayrımcılık türlerini tanımaya başlayabilirsiniz. Anlamak tek başına panzehir değildir ama iyi bir başlangıçtır!

Gruppenbezogene Menschenfeindlichkeit 

Im Zusammenhang mit Diskriminierung arbeiten wir vor allem mit dem Begriff “gruppenbezogene Menschenfeindlichkeit”. Manchmal taucht auch der Begriff menschenverachtende Einstellung auf. So bezeichnen wir unterschiedliche Formen von Diskriminierung. Was sie gemeinsam haben ist, dass Menschen Eigenschaften zugeschrieben werden, diese dann aufgrund dieser Eigenschaften in Gruppen eingeteilt werden und diesen Gruppen wiederum unterschiedliche Positionen in der Gesellschaft zugewiesen werden.

Was ich als Mensch in einer Gesellschaft erreichen kann hängt also nicht nur von mir ab, sondern auch davon wie mich die Gesellschaft sieht. Wie mich die Gesellschaft sieht steht in engem Zusammenhang mit Macht, Herrschaft und Geschichte. Wie das genau aussieht könnt ihr im Folgenden anhand einiger Beispiele sehen.

%d blogcu bunu beğendi: